KRONIKA 2010/2011

26.03.2011

Wiosna, cieplejszy wieje wiatr…


Wreszcie przyszła! W poniedziałek, zgodnie ze zwyczajem pierwszego dnia wiosny, Dropsy wybrały się na wycieczkę, by topić Marzannę, symbol odchodzącej zimy. Przyglądaliśmy się odpływającej Marzannie i z radością machaliśmy jej na pożegnanie, a po powrocie do przedszkola, opowiedzieliśmy pozostałym Gwiazdeczkom o naszych wrażeniach.

Groszki zastanawiały się, jakie kwiaty zakwitają wiosną i na chwilę zamieniły się w Panią Wiosnę, biorąc udział w zabawie pt. Idzie wiosna. Ćwiczyły też rysowanie po śladzie i przygotowały swoją pracę – Wiosenny kwiat.

Kolejnego dnia zastanawialiśmy się wspólnie, jakie odcienie kolorów znamy i przeprowadziliśmy eksperyment, podczas którego mieszaliśmy różne farby tak, by powstały nowe barwy.
Rozmawialiśmy również o zwierzętach, które budzą się z zimowego snu bądź wracają do nas wiosną – staraliśmy się naśladować wydawane przez nich odgłosy, by ćwiczyć w ten sposób nasz aparat mowy.
Dropsy, prócz rozmów o wiośnie, prowadziły poważne dyskusje na temat państw i kontynentów. Dowiedziały się, co to jest Europa, wymyślały ciekawe sposoby powitania w różnych językach (powtarzając przykłady podane przez ciocię) oraz poznały polskie pieniądze.
Następnego dnia mówiliśmy o Chopinie – poznaliśmy słowo kompozytor i talent, a także wysłuchaliśmy kilku utworów tego znanego na całym świecie kompozytora. Każdej z melodii przypisywaliśmy wesołą lub smutną minkę, na oznaczenie nastroju słuchanego utworu.