KRONIKA 2009/2010

20.03.2010

Bociany, krokusy i biedroneczki


Pogoda w marcu jest bardzo różna, w tym tygodniu dowiedzieliśmy się dlaczego tak się dzieje i bacznie obserwowaliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie - wypatrywaliśmy czy zbliża się wreszcie upragniona wiosna! Rozwiązywaliśmy zagadki dotyczące kolejnej pory roku, wysłuchaliśmy opowiadania pt. „Marcowy spacer" i rozmawialiśmy o tym, co to znaczy, że przyroda budzi się do życia.
Kolejnego dnia, ciocia przeczytała nam wiersz zatytułowany „Bocian", a po jego wysłuchaniu rozmawialiśmy o ptaku, który był bohaterem utworu. Używając tamburyna, bawiliśmy się naśladując odgłosy zwierząt i sposoby ich poruszania się. Ponieważ moje Gwiazdeczki wiedziały jak wygląda bocian, porównywały jego wielkość i kształt z innym (wcześniej poznanym) ptaszkiem - wróbelkiem. Po kilku zabawach wykonaliśmy również pracę plastyczną przedstawiającą głównego bohatera naszych rozmów - czarno-białego bociana z pięknym, czerwonym dziobem.
Skoro tematem naszych rozmów w tym tygodniu była wiosna, nie mogliśmy zapomnieć o wiosennych kwiatach. Obejrzeliśmy obrazki zatytułowane „Wiosenne prace w ogrodzie", nazywaliśmy czynności wykonywane w ogródku i narzędzia, które są nam potrzebne, by je wykonać. Słuchaliśmy wiersza „Wiosenne kwiaty" i poznaliśmy kwiaty, które jako pierwsze pojawiają się wraz z nadejściem wiosny, czyli krokusy. Uczyliśmy się również nowej piosenki pt. „Jestem sobie ogrodniczka" i tańczyliśmy wesoło do jej melodii.

Wiemy też, że wiosną budzą się motyle, dlatego kolejnego dnia pobytu w Akademii te kolorowe owady towarzyszyły nam w zabawie pt. „Każdy motyl ma swój kwiatek" oraz „Motylki" (podczas której dobieraliśmy się w pary). Na skrzydłach papierowych motyli, które wykonaliśmy, układaliśmy również kolorowe wzory, powtarzając nazwy barw i kształtów.

Moje Gwiazdeczki dobrze wiedzą, że zimą niektóre zwierzęta zapadają w sen i budzą się dopiero na wiosnę. Jednym z zimujących zwierząt jest biedronka, dlatego na zakończenie tygodnia wysłuchaliśmy wiersza M. Kownackiej pt. „Biedronka" i przypomnieliśmy sobie o tych, którzy przespali zimę. Wzięliśmy udział w zabawie „Gdzie są moje kropki", wysłuchaliśmy piosenki o biedronkach i wykonaliśmy piękne prace plastyczne, przedstawiające bohaterki naszych rozmów- mogą je podziwiać wszyscy, którzy odwiedzają nasze przedszkole!